8 Temmuz 2008 Salı

MİLLER METODU ANAARI ÜRETİMİ


Miller metodu ana arı üretimi.Bu yöntemde ana arı üretmek çok basittir.Yapılması gerekenler ise şunlardır.İlk olarak damızlık olarak kullanacağınız kovana ham petek takılmış ve petekler dabulyu( W) şeklinde kesilmelidir.Bu tür kesilmesinin size sağlayacağı kolaylık,memeler kapandıktan sonra,kesilip alması kolay olsun diye.İlk petek verildiğinde yukarıdaki boyalı yerdeydi bu petekler.


Peteği taktık. Belirlediğimiz damızlık kovana bu çıtayı verdik. Peteğin kabartılmasından sonra,yumurtaların atılmasını beklemeye başlarız.Yumurtalar atıldıktan sonra, peteği yeniden düzenlemek lazım aşağıda filimde var.


Yumurtaların atılmış hali.Yumurtalar atıldıktan sonra ise daha önceden anasız bıraktığımız kovana bu çıtayı vereceğiz.


Kovan güçlü ve yumurtalı çıta verildikten sonra kek ve şurupla beslenmeli.


Bir kaç gün sonraki durum bu.Ana arı memeleri başlamış ve bazıları da kapanıyor.
Bu metodun en güzel yanlarından biriside yaşlı larvalardan ana arı üretmemektir.Zaten petek gözlerinde yumurta vardı,kovanda anasız.Çatlayan yumurtayı ana arıya dönüştürürler.


Ana arı memeleri 10 günlük olduklarında istediğiniz ruşete veya daha önceden böldüğünüz kovanlara memeleri dağıtacaksınız.Benim eşleştirme kutularım vardı.Memeleri keserek kutudaki ana arısız arılara verdim.Memelerden 16 gün sonra tüm ana arılar çıkar. Birkaç çıta arı bölünerek  bu memeler verilebilir.En önemli detay ise meme vereceğiniz arı anasız bırakılmalı.Yani arıyı bölüp hemen ana arı memesi verirseniz memeleri işçi arılar bozar.Meme verilecek arılar anasız kaldıklarını iyice hissetmeli ve sizin vereceğiniz memelerden başka seçenekleri olmamalı.
Kutulara verdiğimiz memelerden çıkmış ana arı boş memesi.Bu yataktan ana arı çıkmış.


Bu çıtada ilk verdiğimde bu kadar petek örülü değildi.Yumurtasız ve fazlalıkları kesiyorum.Kenarlarda yumurtalar kalırsa daha iyi olur. Kestiğim yerler yumurtalı yerlerdir.Bazı uç bölümlerde yumurta yoktu, onları da kesmek lazım.
Yumurta atılmış petekleri traşlayıp yumurtasız yerleri çıkarıp,ana arı üretim kovanına verdim.Bu filimde de en az yumurtalı çıta verileli 6 günü geçmiş.Memelerden bu anlaşılıyor.Çünkü günlük larvalardan başlanan ana arı memesi altıncı gün kapanır.Ana arı üretmek bu kadar kolay.Yaşlıda olsanız,iyi görmeseniz de sorun olmuyor.Ve en kaliteli ana arılarda miller metodunda olur bence.Çünkü larva transferlerinde oran nedir bilmiyorum ama,larvaları sakatlama riski var.Bu filimde kestiğim ana arı memelerini çiftleştirme kutularına veriyorum.

12 yorum:

GaziBarış dedi ki...

benim gibi arıcılığı hobi olarak yapan biri nasıl olurda ana üretebilir diye arastırıp duruyordum, daha öncekiler hep teferruatlı idi gerçekleştirebilmek için bazı aletlere ihtiyaç vardı ama bu sizinkinde bu tür şeylere ihtiyaç yok verdiğiniz bu bilgi için teşekkür

Unknown dedi ki...

Çalışmalarınız cok güzel ve faydalı olmuş.Tsk ederim.Amatörce ugraşıyorum.Ana arı üretimleriniz degişik ırklarda ve saf ise satış yapıyormusunuz.Hoscakalın
Turgay İŞLER
Adana
turgayisler@hotmail.com

Ağvalı Arıcılık (Erdal Talha Başaran) dedi ki...

çok güzel anlatmışsınız .emeğinize sağlık teşekkürler.
bucakoğlu

Engin Öğretmenin Dünlüğü dedi ki...

Amatörler için iyi bir yöntem sağolun. Anlatımınız iyi.

Unknown dedi ki...

Yararlı bir anlatım. Teşekkürler.

Unknown dedi ki...

abi emeğine sağlik tesekkurler

Unknown dedi ki...

Anaarısız kovana birkaç çıta koyup bu yüzükleri takabilirmiyiz?

Unknown dedi ki...

Çok faydalı olmuş sağolun
Kaliteli anlaşılır net

Unknown dedi ki...

Elinize sağlık çok yararlı anlattınız

Unknown dedi ki...

Elinize sağlık çok yararlı anlattınız

Unknown dedi ki...

Çok teşekkür ederim, gayet güzel bir yöntem ve de güzel anlatımınız daha da anlaşılır kılmış.

Unknown dedi ki...

Çok güzel olmuş normal kovan imiş boldunuz citaleri kaç cm tesekkurler