22 Mart 2013 Cuma

ANA ARI ÜRETİMİ, LARVA TRANSFERİ...


Larva transferi ile ana arı üretimindeki püf noktalar. Yeni başlayanlar için en önemli konu sulu aşılama tekniğidir. Çok enteresan resimlerimden birisini daha çektim. Günlük larva ile günlük yumurta yan yana::))
Buradaki oranı hiç bir zaman gözden kaçırmayacaksınız. Yumurtanın boyuyla larvanın boyuna dikkat edin.


Sulu aşılama için 80- 90 aşılama için 3 ana arı memesindeki sütün alının, minik bir kap içinde sulandırılıp larvanın bırakılacağı yüksük veya çanağın dibine minik bir damlacık bırakılmalı.


Çanakların dibinde sulandırılmış arı sütü zerrecikleri var, larvalar bu sulandırılmış sütün üstüne bırakılacak.

Sütlü durumun genel görünüşü daha larva almadık.
Alınacak larvanın boyutunu nasıl anlayacağız derseniz, larva kaşığında larva alındığında görmekte zorlanacaksınız. Resimdeki kaşıkta larva var ve çok bariz görünmüyor, iyice kıvrılıp C olan larvalar bu kaşıkta kinden çok yaşlı demektir.Bir başka resim, makro çekim, normal şartlarda bu larvaları resimdeki gibi çok net göremezsiniz.

Yeni çatlayan yumurtadan çıkan larva uzun bir görünümde olur.Larva yaşlandıkça kıvrılıp C şeklini alıyor, bu detayı eskiden bilmiyordum, ana arı üretim kursunda  Sayın Feyzullah Konak hocamızdan öğrenmiştim.


Bazı durumlarda ani kararlar verip olumsuzluklardan bile faydalanmasını bilen bir yapım var::))
Bu resimde onlardan biri. Bir kovana verdiğimiz memelerden tutmayanlar vardı, kapalı yavru olmadığında anında yalancıya kaçan koloniler olabiliyor.
Bende ana arı memesine yumurta atılmış çanağı eğitim amaçlı kullanmaya karar verdim.
Bu resimde alınan larvanın ne kadar küçük olduğunu, yumurtayla kıyas yaparak anlayınız.
Minik larvaları tutturmak zordur,daha iri larvaları tutturmak daha kolaydır ama ana arı kalitesini olumsuz yönde etkiliyor. Yani aldığımız larva kaşıkta var mı? yok mu? diye sizi zorlamalı bunu gözü keskin görenler için söylüyorum, görmeyenlere Allah yardım etsin::))


Larva transferi yapılırken aşırı derecede acele edilmeli. İlk başlayanlar yüzlerce larva transferi yaparak boşa antrenman yapmalı.

Hiç yorum yok: